Jak wygląda spisanie testamentu u notariusza?

Jak wygląda spisanie testamentu u notariusza?

Coraz więcej osób decyduje się na uregulowanie swojej sytuacji majątkowej pod kątem dziedziczenia już za życia. Niektórzy spisują testament samodzielnie, inni zaś wybierają się do notariusza. Zdaje się, że to właśnie druga metoda okaże się skuteczniejsza. Niepoprawne sformułowanie ostatniej woli bez zachowania wymogów formalnych może bowiem prowadzić do rychłego obalenia testamentu. Czy wiesz, jak wygląda taka wizyta u notariusza?

W jaki sposób spisuje się testament notarialny?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że proces ten najczęściej odbywa się w kancelarii notariusza. Jeżeli jednak stan przyszłego spadkodawcy nie pozwala na wizytę w siedzibie prawnika, można poprosić o wykonanie usługi w innym miejscu, na przykład w domu. Spisanie testamentu musi być poprzedzone wylegitymowaniem się testatora. Niezbędne będzie także wykazanie, że jest on świadomy podejmowanej czynności prawnej.

Następnie notariusz przystępuje do sporządzenia dokumentu wedle wskazówek przyszłego spadkodawcy, a następnie odczytuje dokonane zapisy. Testator musi zaś podpisać przygotowany testament, a także parafować na każdej stronie. Warto mieć na uwadze, że ma on prawo wnioskować o umieszczenie dokumentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów.

Dlaczego warto spisać testament u notariusza?

Jako notariusz z Wrocławia Różanki, pragnę zaznaczyć, że zdecydowanie warto zdecydować się na spisanie ostatniej woli u prawnika. Jak już zostało wspomniane, niepoprawnie sporządzony testament łatwo obalić. Wystarczą tak naprawdę drobne uchybienia, aby skutecznie podważyć jego treść. Notariusz zadba więc o to, aby testament spełniał wszelkie wymogi formalne, które narzucają przepisy prawa.

Jeżeli chcesz sporządzić testament, zapraszam Cię do podjęcia kontaktu. Jestem notariuszem z wieloletnim doświadczeniem i podczas świadczenia usług dbam o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Profesjonalizm oraz zadowolenie klientów to dla mnie zupełna podstawa.